Aspekt psychologiczny

Otyłość wiąże się ze sferą zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Pomimo skali zjawiska, choroba nadal nie jest społecznie akceptowana.

Osoby otyłe nie mają jedynie problemów natury fizycznej, lecz także psychicznej: z brakiem samoakceptacji oraz akceptacji ze strony otoczenia. Nierzadko leczenie otyłości łączy się z depresją i poszukiwaniem pocieszenia… w jedzeniu. Nadprogramowe przekąski dają ukojenie jedynie na chwilę, bo szybko pojawiają się myśli o dostarczonych kaloriach, a także ich negatywnym wpływie na wygląd, co prowadzą z kolei do wyrzutów sumienia.

Co tak naprawdę karmi osoba chora na otyłość?

Jedzenie służy zaspokajaniu potrzeb energetycznych organizmu. Jednak w przypadku osób z otyłością, pokarm spełnia dodatkowo wiele innych funkcji, także emocjonalnych. Pozwala rozładować napięcie oraz poprawić nastrój. Korzystanie z jedzenia w celu zredukowania negatywnych odczuć powoduje powstanie niekorzystnego nawyku, który niekontrolowany może prowadzić do choroby. Dlatego ważne, by leczenie otyłości dotyczyło zmiany nawyków – nie tylko żywieniowych, lecz także tych związanych z postrzeganiem własnego ciała i radzeniem sobie z emocjami.

Jak sobie pomóc?

Po pierwsze, potrzeba trafnej diagnozy w kwestii przyczyn otyłości i odkrycia czynników utrudniających redukcję masy ciała. Według jednej z opinii na temat osób chorych na otyłość, choroba ta jest wynikiem zwykłego zaniedbania oraz braku umiarkowania w jedzeniu. To o tyle krzywdzące, iż często sami chorzy nie mają świadomości, że ich mechanizm regulacji poczucia nasycenia działa nieskutecznie i potrzebna jest interwencja specjalisty. Podejmują nieskuteczne próby odchudzania, które są z góry skazane na niepowodzenie. Kolejne porażki doprowadzają chorych do poczucia bezsilności, odbierając im motywację do zmian.

Warto pamiętać, że w Polsce są specjaliści zajmujący się pomocą osobom otyłym. Wsparcie psychologiczne połączone ze skuteczną terapią farmakologiczną może przynieść niezwykłe efekty, a przede wszystkim poprawić zdrowie i jakość życia.