Metody leczenia

Jak można leczyć otyłość w Polsce?

Ponieważ otyłość i nadwaga są spowodowane wieloma czynnikami indywidualnymi oraz środowiskowymi, trudno znaleźć jedną metodę leczenia, która będzie skuteczna w przypadku wszystkich chorych. Skuteczne, nowoczesne rozwiązanie terapeutyczne powinno się opierać przede wszystkim na wytworzeniu ujemnego bilansu energetycznego poprzez zastosowanie diety niskoenergetycznej i zwiększeniu aktywności fizycznej.

„Niestety, przy zastosowaniu podstawowych zaleceń dotyczących modyfikacji stylu życia, cel terapeutyczny osiągamy tylko u niewielkiej grupy pacjentów. Stąd istnieje potrzeba systemowego i zintegrowanego na wielu płaszczyznach działania wspieranego przez profesjonalistów różnych dziedzin (lekarzy, dietetyków, fizjoterapeutów, psychologów). Pod opieką lekarza, terapię niefarmakologiczną pacjenta można wspomóc wybranymi, skutecznymi lekami. Obecnie na polskim rynku mamy dostępne trzy leki ułatwiające redukcję masy ciała. Pierwszy to inhibitor lipaz, hamujący wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego. Drugi to połączenie chlorowodorku bupropionu z chlorowodorkiem naltreksonu, które działając na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa uczucie sytości oraz hamuje apetyt. W styczniu 2019 do wymienionych powyżej leków dołączył trzeci. Długo wyczekiwany lek z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) – Liraglutyd, który nie tylko ułatwia redukcję masy ciała, ale również koryguje towarzyszące chorobie zaburzenia metaboliczne” – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański.

Prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, dodaje: „Współczesna medycyna oferuje wielu chorym na otyłość skuteczną możliwość leczenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby, poczynając od operacji bariatrycznych dla najcięższych przypadków do leczenia niezabiegowego z zastosowaniem nowoczesnych leków.

Chciałbym podkreślić, że operacje bariatryczne często określane mianem „zmniejszających żołądek” wcale takimi nie są. Wykonując je, przyświeca nam cel przywrócenia prawidłowej regulacji spożycia pokarmów, która wiemy, że jest zaburzona u chorych na otyłość. Jednym z takich zaburzeń może być chociażby stwierdzany brak poposiłkowego wydzielania hormonu GLP-1 produkowanego w komórkach jelita cienkiego, wydzielanego do krwi i po dopłynięciu do naszego mózgu dającego nam sygnał sytości. Wiemy, że operacje bariatryczne przywracają wydzielanie powyższego hormonu. Co ciekawe, współczesne osiągnięcia naukowe pozwalają nam również na dostarczenie organizmowi powyższego hormonu pod postacią jednego z leków dostępnego od kilku lat w leczeniu otyłości. Oczywiście nie jest to jedyny mechanizm rozwoju tej choroby. Jest ich zapewne wiele i prawdopodobnie o większości z nich nie mamy jeszcze pojęcia. Nie oznacza to jednak, że w leczeniu otyłości jesteśmy nadal tak bezradni, jak jeszcze przed kilku laty. Wielu chorym lekarz dysponujący współczesną wiedzą jest w stanie skutecznie pomóc”.

Zapytaj lekarza o nowoczesne rozwiązanie farmakologiczne oparte na liraglutydzie, zarejestrowane w leczeniu otyłości i dostępne w Polsce.

Źródła m.in.: http://wpunktozdrowiu.pl/grozna-epidemia-otylosci/