O kampanii

9 kwietnia 2019 r. rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „Otyłość Kontra Zdrowie”

W konferencji prasowej, będącej oficjalnym początkiem kampanii, uczestniczyli wybitni specjaliści zajmujący się tematyką wpływu nieleczonej otyłości na zdrowie. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, internista oraz hipertensjolog, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dr hab. Monika Bąk-Sosnowska, psycholog kliniczny, psychoterapeuta i nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Psychologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dydaktyk w zakresie psychologii zdrowia oraz prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, doświadczony chirurg bariatra, ekspert w dziedzinie chirurgii bariatrycznej oraz metabolicznej, członek zespołu II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Komitetu Ekspertów Fundacji OD-WAGA. Gościem specjalnym, a zarazem osobą prowadzącą spotkanie była Agnieszka Rylik, polska bokserka, mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu, reporterka oraz prezenterka telewizyjna.

 

Otyłość przybrała w Europie skalę epidemiczną, zwana jest nawet tsunami XXI wieku. W Polsce ponad 50% społeczeństwa zmaga się z nadwagą lub otyłością. Kampania „Otyłość Kontra Zdrowie” ma na celu zwrócenie uwagi pacjentów i lekarzy na stale rosnący problem otyłości w Polsce. Brakuje bowiem spójnej polityki informacyjnej, a także skutecznych działań wspierających leczenie pacjentów z nadwagą czy chorujących na otyłość. Komunikaty ograniczają się głównie do zachęcania do zmiany nawyków żywieniowych oraz podjęcia aktywności fizycznej.

Chorzy podejmują nieskuteczne próby redukcji masy ciała, narażając się na konsekwencje zdrowotne w postaci przeciążenia stawów czy efektu jo-jo. Co więcej, na polskim rynku jest obecnych bardzo dużo suplementów diety, które mają pomóc w redukcji masy ciała, ale nie są skuteczne. Natomiast dostępne do tej pory terapie farmakologiczne stosowane w leczeniu otyłości mogą się kojarzyć Polakom z licznymi działaniami niepożądanymi, obniżającymi komfort życia.

Zapytaj lekarza o nowoczesne rozwiązanie farmakologiczne oparte na liraglutydzie, zarejestrowane w leczeniu otyłości i dostępne w Polsce.